Datum kreiranja: 13.07.2021.

Aleksandar Jovanović

• Datum rođenja: 05.01.1996.
  • Mesto rođenja: Leskovac

• Fakultet: Farmaceutski fakultet Univerziteta u Beogradu
  • Odsek / Grupa / Smer: Farmacija
  • Godina diplomiranja: 2019.

Jovanović A, Milošević Georgiev A, Ubavić S, Ilkić J, Ranković D, Stefanović Vojinović J, Maksimović S, Zdravković N, Stanojlović M, Krajnović D. Pharmacotherapy literacy (PHTL) of patients with diabetes. Abstract book of the international conference: Contemporary pharmacy: issues, challenges and expectation. 23 October 2020, Kaunas: 46.

KS Živančević, K Baralić, D Jovanović, A Jovanović, B Antonijević, Z Bulat, M Ćurčić, A Buha Djordjevic, D Javorac, V Matović, D Đukić-Ćosić. Cadmium and lead mixture and lung cancer development: toxicogenomic data mining approach. Abstracts of the 55th Congress of the European Societies of Toxicology (EUROTOX 2019), 8-11 September 2019, Helsinki: S237.

Stanojević M, Jovanović A. The development of eco-friendly RP-HPLC method for separation of risperidone and its structurally related impurities applying corona charged aerosol detector. 60. Kongres studenata bomedicinskih nauka Srbije sa internacionalnim učešćem, 21-25 April 2019, Kopaonik: 19.

Jovanović D, Jovanović A. Effect of cadmium and/or lead on lung cancer development: toxicogenic data mining approach. 60. Kongres studenata bomedicinskih nauka Srbije sa internacionalnim učešćem, 21-25 April 2019, Kopaonik: 879.

Jovanović A, Jevtić S. Analysis of essential oil and estragole content in essential oil of herb of basil (Ocimum basilicum L.). Knjiga sažetaka, 59. Kongres studenata bomedicinskih nauka Srbije sa internacionalnim učešćem, 26-30 April 2018, Kopaonik: 1042.

Poslednji put izmenjeno četvrtak, 15 jul 2021 13:29